Jump to content

Selco Genesis 200 og Biltema "Mig"


Recommended Posts

Guest Tracid
Posted

Selger 1stk Selco Genesis 200 Tig/Mig/Mag/Lysbue sveis BUD!

 

og 1 stk Biltema "Mig". Kun for sveising med flusstråd. BUD!

 

Befinner seg i Lillestrøm/Skjetten.

Guest Tracid
Posted

Selger den for minimum 3500. Nypris aner jeg ikke, men dyrt! Den ser brukt ut, men fungerer utmerket!

Selges uten reduksjonsventil.

 

Utstyr som følger med: Lysbue sveis, godskabel m/forlenger ca 5meter, Tig sveis, "fjernkontroll" for sveisestrøm.

 

Kan sende bilde om ønskelig.

Guest Tracid
Posted

Fått bud på 4500 på Sleco'en. Bilder kommer i morgen ettermiddag hvis noen fortsatt er interessert.

Guest Tracid
Posted

Kjøper hadde ikke penger! Selco'en er ute til salgs igjen...

 

Selges for høyeste bud over 3500. Bilder kommer i morgen ettermiddag.

 

Kan evt. byttes mot Cosworth Fram/bakstilling.

 

Befinner seg fortsatt på Skjetten/Lillestrøm.

Posted
Kjøper hadde ikke penger! Selco'en er ute til salgs igjen...

 

Selges for høyeste bud over 2500. Bilder kommer i morgen ettermiddag.

 

Kan evt. byttes mot Cosworth Fram/bakstilling.

 

Befinner seg fortsatt på Skjetten/Lillestrøm.

 

venter enda på bilder jeg :rolleyes:

Mvh. Trones...
87. Merkur XR4TI.
06. Ford Focus 3 dørs. MS Sport. (til salgs.)

69. Ford Capri 1600GT. 80. Ford Fiesta(til salgs). 08. Ford Mondeo 2.0 tdci.

 

HUSK å resirkulere plast! Visste du at 2kg plast sparer 4kg olje, som kan refineres til 1l bensin til å fôre lekene mine.
 

Guest sierrano
Posted

Hei , beklager men jeg er helt grønn når det gjelder sveising, men det hadde vært kjekt å ha et av de!! :rolleyes: antar at disse kan brukes til å sveise på både karoseriet og chasisset i bilane? trengs det noe mer en det som følger med for å sveise?

 

Selger 1stk Selco Genesis 200 Tig/Mig/Mag/Lysbue sveis BUD!

Selger den for minimum 2000. Nypris aner jeg ikke, men dyrt! Den ser brukt ut, men fungerer utmerket!

Selges uten reduksjonsventil.

 

og 1 stk Biltema "Mig". Kun for sveising med flusstråd. BUD!

 

Befinner seg i Lillestrøm/Skjetten.

 

hvilken funksjon har reduksjons ventilen?? hva koster å skaffe en sånt i ettertid? og den fra Biltema, er det av samme type som den første?? hva følger med? ellers gjelder det for begge: trenges noe mer for å kunne sveisse på noe rust i dørane? og de er beregnet på vanlig 2 fases strøm uttak eller må man ha 3 faser? "Kun for sveising med flusstråd" hva bettyr det? kan man ikke bruke andre typer? hva kan man sveise med slik? :wub:

 

Utstyr som følger med: Lysbue sveis, godskabel m/forlenger ca 5meter, Tig sveis, "fjernkontroll" for sveisestrøm.

 

Kan sende bilde om ønskelig.

 

:rolleyes: hadde vært fint med en liten "forklaring" da jeg er interesert men ikke har peiling og som sagt "kjekt å ha" ;)

Guest Tracid
Posted

Selco apparatet er et tig apparat. Ved tigsveising tenner man en lysbue mellom "håntaket" (det blå som ligger på bagen) og matrialet, å tilfører bindesoff, lignende ståltråd, med ene hånda.

Dette egner seg best for de som er veldig kresene på sveising og har mye peiling...

Denne krever dekkgass, f.eks Argon ved svising i stål. Samme type gass som brukes ved Mag sveising.

Med tig kan man sveise i alle typer metall.

 

Biltema appartaet er et type "jukse" Mig/Mag der man bruker flusstråd i stedet for dekkgass. Dette apparatet har trådmating, dvs. at sveisetråden, bindemiddelet, kommer ut igjennom håndtaket fra en trådsnelle inne i apparatet. På Mig/Mag apparater med dekkgass brukes det ikke flusstråd, men noe som tilsvarer vanlig ståltråd. Her kommer dekkgassen ut samme sted som tråden.

 

Sveising av eksos og tykkere matrialer opp til ca 0,8mm er vel det eneste biltema "mig'en" egner seg til. Til karrosseri egner det seg best med et bedre Mig/Mag der man bruker dekkgass.

 

Reduksjonventil en en ventil man setter på gassflaska, i noen tilfeller på slangen for å bestemme gasstrømmen til apparatet.

 

Håper du ble litt klokere!

 

Korriger meg noen hvis jeg skriver noe som ikke stemmer ;)

Guest sierrano
Posted

okei, så om jeg skulle kjøpt den første så må jeg også skaffe gass flaske med argon... og den egner seg best på både plater og tykkere metal og selve svesetråden må man tilføre selv med det "andre hånden"? hva koster ca sånt gass? jeg kommer til å bruke den minimalt tenker jeg... :blink:

 

Biltemas sveise appart er enklere i bruk men egner seg ikke for over 0,8mm tykkelse på metal, men hva skjeer omjeg prøver å sveise på tykkere metal? feks sveise rør som settes sammen til hyller og sånt i bilen, går "sveisen" fra hverandre liksom? eller får jeg rett og slett ikke sveiset de sammen?... er ikke den greit nok til å sveise på karoseriet?? noe rust helt i hjørnen på døra.. ;)

 

og det siste og viktig for meg og: kan de brukes på vanlig 2 faser eller må man ha 3 faser strøm?? B)

Guest Tracid
Posted

Hvis man aldri har sveisa før, er ikke tig tingen å starte med. Tror det er ca 1500 i avgift på flaske første gang pluss ca 500 for fylling. For 5 liter flake...

 

Sveisen vil henge sammen, men du vil ikke få en bra gjennomgående sveis. Begge apparatene er 1-fas. (Ikke'no som heter 2-fas :P)

 

Hvis du skal sveise karosseri med flusstråd må du få tak i 0,6mm2 tykk tråd, men det tror jeg ikke finnes! Vet du får 0,8, men denne bare brenner i filler platene.

 

Men apparatet funger fint til å punkte fast nye karosserideler med, men ikke til helsveising.

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...