Marius M Posted December 16, 2019 Posted December 16, 2019 Hei! Noen dumme spørsmål fra en fersk s-max-eier (MY2013); 1. Peilepinnen min er ikke lik som den/de som er vist i manualen. Jeg antar max og min utgjøres av det skraverte området på pinnen? Under det skraverte området er det ca 30mm med en dråpeformet tupp på enden. Over der skraverte området er det en liten forhøyning som går oppover langs pinnen på den gule plastbiten. Se bilde. Nivået ligger nå rett over det skraverte området, målt ca 15 min etter avskrudd varm motor. 2. Var en runde under med bilen på bukken. Tittet opp i det hullet i plata under motoren og så fremover. Da så jeg litt olje nederst på girkassa (?) og litt overfor der. Det så ikke ut som det lå noen dam på oversiden av den plata. Så vidt jeg vet har bilen ikke hatt behov for påfylling. Ser dette kjent ut for noen? Bør jeg gjøre noe med det? Mvh Marius
grcossie Posted December 16, 2019 Posted December 16, 2019 Hei, maks nivå er på toppen av det skraverte feltet, så nivået ditt er nok rett. Litt oljesvetting mellom motor og gir, er ikke helt uvanlig, pleier å være simmering bakkant veiv. Hadde ikke gjort noe med det, visst det ikke er mer enn det. Vask gjerne reint og følg med det litt
Marius M Posted December 17, 2019 Author Posted December 17, 2019 (edited) Pelte ned plata i dag og så at det henger et stort svart drypp nederst på girkassa og det ligger litt olje på oversiden av plata. Hvor kostbart er det å utbedre dette på verksted, sånn ca? Edited December 17, 2019 by Marius M
grcossie Posted December 17, 2019 Posted December 17, 2019 Er ikke samme olja som du hadde ved girkasse filteret, som har rent ned?
Marius M Posted December 18, 2019 Author Posted December 18, 2019 Det er to typer olje på plata; svart olje fra mellom girkasse og motor (ca midten av paltea) og "blank" olje, helt ute ved venstre fremre hjulhus (drypp ned fra filteret).
grcossie Posted December 18, 2019 Posted December 18, 2019 Den svarte er nok mest sannsynlig bakkant veiv, da er det en stor jobb, må ned med girkassa, men det kan også være fra pakningen til dieselpumpa, det er en mye mindre jobb.
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now